Plusy domu pasywnego

Plusy domu pasywnego

Zaletami budowy domu pasywnego to przede wszystkim satysfakcja z tego, że przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska naturalnego. Dodatkowym atutem domu pasywnego są znacznie mniejsze koszty utrzymania samego domu, które to w porównaniu z domami tradycyjnymi są tańsze nawet o 75% jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej etc.

Poza oczywiście plusami związanymi z energooszczędnością, warto pamiętać o tym, że domy pasywne posiadają nader korzystny mikroklimat. Oznacza to nic innego jak optymalna temperatura powietrza w domu, jak i wszystkich jego powierzchni, należytą wilgotność, a także odpowiednią prędkość i zawirowań powietrza.

Komfort cieplny zachodzi wówczas gdy we wnętrzu domu nie jest duszno. Duszność związana jest bezpośrednio z wilgotnością i jest rezultatem tego, że różnice w temperaturze w różnych punktach pomieszczenia nie wynosi więcej niż 0,8 C. Natomiast różnica, między głową, a stopami osoby siedzącej nie powinna przekraczać 2 stopni C. W domu pasywnym możemy tego dokonać dzięki odpowiednim systemom wentylacyjnym ze stosownymi wymiennikami ciepła, które w zależności od naszych potrzeb będą wstępnie ogrzewać, bądź też schładzać przychodzące powietrze, tak aby minimalna różnica temperatury w domu była utrzymywana stale.